وبلاگ اختصاصی کشتی کرمانشاه
تمام فعالیت ها تقدیم به روح پاک سه قهرمان عزیز سعیدمیرزایی/مجیدحیدریه/مصطفی دوست مهربان

 

آقای مجتبی شرکایی مربی ارزنده و پیشکسوت کشتی کرمانشاه

 

http://www.axgig.com/images/93459044517402911220.jpg )

متولد 1330 از سن 13 سالگی کشتی را زیر نظر مربیان خوب  استان آقای غلام بلندی و صادق ایمانی شروع کرد و مورد تعلیم این مربیان ارزنده استان قرار گرفت.

شروع  مربیگری ایشان سال 52 به عنوان کمک مربی آقا اسفندیارزرافشانی بود و تا سال 57 با ایشان همکاری کرد و از سال 58 ایشان خود مستقل شروع به مربیگری و تا امروز به عنوان یکی از قدیمی ترین مربیان استان مشغول خدمت به کشتی استان می باشد و از مربیان خوب پایه  استان محسوب میشوند سالیان سال است که در رده های سنی نونهال و نوجوان و جوانان شاگردان و قهرمانان زیادی را به کشتی استان تحویل داده اند .

از خصوصیات ایشان که زبانزد خاص و عام هست اخلاق مداری و توجه به خلق و خوی پهلوانی است و همیشه قبل از قهرمانی و عنوان از شاگردانش پهلوانی و اخلاق را میخواهد و همیشه شاگردان ایشان از بااخلاق ترین ورزشکاران بوده و هستند.

در ادامه مصاحبه ای که  با ایشان انجام داده ام را میاورم :

آقای شرکایی: سالهای سال است که در کشتی زحمت میکشم بدون هیچ چشم داشتی و در سالنهای قصاب خانه قدیم / خسرو پرویز(شهید دارابی) / سالن تختی / کانون شاهد مربیگری کرده ام و تایم داشته ام حدود 24 است در سالن تختی روزهای فرد تایم دارم و حدود 15 سالم هست که در سالن کانون شاهد روز های زوج در خدمت بچه ها هستم .

 

از شاگردانتون بگید آقای شرکایی:

والله شاگرد که اینقدر داشتیم و آمدن و رفتن یادم نمیمونه ولی اکثر کشتیگیران خوب و نامی استان تو رده های پایه مدتی بامن بودن و پیش من کار کردند خیلی ها اسم بخام ببرم : سعید طهماسبی/ علی رحیمی / کیوان صیفعلی/ افشین کهن سرباز/ نادر ستاک (که تو نوجوانان دبیر رو برد و قهرمان کشورشد) / عرفان امیری / مسعود سرمستی / عباس عسگری / محمود نظری / سجاد نجفی / وحید رشیدی / پیمان گلمحمدی / سعید میرزایی و.... خیلی های دیگه الان حضور ذهن ندارم و برای همه شون هرجا هستند آرزوی موفقیت دارم ایشالله که شاد باشن و پیروز تو زندگی هاشون  ...

( http://www.axgig.com/images/96472800212930990755.jpg )

از مسابقاتی که رفتید بگید تیم هایی که داشتید:

پیر شدیم دیگه و حضور ذهن ندارم زیاد خیلی مسابقه رفتیم با عنوان های مختلف  تو رده های مختلف با تیم های مختلف در خدمت کشتی گیرها بودیم و کلی عنوان های خوب هم اوردن تیم هامون تو سطح کشور

چندتا مسابقه خودم مسئول و سرمربی تیم بودم:

نونهالان کشور مازندران سال 81 که تیم اول شد و قهرمان ایران چندتا از اوزان شاگردان خودم بودن عرفان امیری / احسان خانی /  پژمان دوستی و ...

نوجوانان کشور بندرعباس دهه 70 تیم قهرمان شد سرمربی من بودم که کشتیگیرا اکثرا اول شدن برادران حسینی ایشالله و ماشالله / کامران امیری / فرهاد چغامیرزایی و ...

جوانان انتخابی تیم ملی مشهد سال 84 مربی تیم بودم عرفان امیری / کیوان صیفعلی  و ...

با تیم کرمانشاه ازبکستان رفتیم : ماشالله حسینی بود حمید گنجابی  و ...

انتخابی تیم ملی نوجوانان ملایر سال 90 و ... حضور ذهن ندارم خیلی مسابقه  رفتیم  خصوصا دهه 50 و 60 و70 مربی تیم کرمانشاه بودم تو رده بزرگسالان و در خدمت کشتی گیرا یادش بخیر تیم های اون موقع و ورزشکارای اون موقع کجا و جوان های الان کجا ؟؟!!!

قدیم ها ارزشها خیلی مهم بود هم برا کشتی گیرا هم مربی ها همه دم از مردی و پهلوانی میزدند ولی الان چی همه ارزشها کم رنگ شده زمانه خیلی تغییر کرده متاسفانه و نه بزرگی مونده نه کوچیکی .

آقا مجتبی از خودتون بگید روزگارتون چطوره ؟!

شکر خدا  ... میگذره ولی سخت سخت من تمام زندگیم مغازه هام / خانه ام و خانواده ام رو برای ورزش و کشتی گذاشتم ولی الان کجا هستم چی دارم ؟! هیشکی حالی ازمون نمیپرسه برا عشقم کردم گلایه مند نیستم ولی خوب پیر شدیم و دل نازک نه کاری دارم نه سرمایه ای نه بیمه ای نه حقوق خوبی اونم تو این دوران پیری و کهولت کاش مسئولین استان و ورزش کمی هم توجه میکردند وحواسشون به پیشکسوت هاشون بود که کجان و چطور زندگی رو میگذرونن امیدارم مسئولین توجه کنند به مربیان پایه مربیان پیشکسوت به سرمایه های کشتی .

( http://www.axgig.com/images/46980301817765129508.jpg )

در ادمه نکات خوبی در مورد کشتی و ورزش استان گفتند که میارم:

کشتی خیلی کم رنگ شده تو استان کرمانشاه یه موقعی تو مسابقات دعا میکردند که به کشتیگیرای کرمانشاه نخورن شهرهای دیگه ولی الان از خداشونه بخورن و جز قرعه های راحت شدیم باید به داد کشتی رسید این همه انرژی این همه استعداد دارن تلف میشن ؟!!

بعضی مربی ها هستند فکر شاگرد دزدی تا کشتیگیری خوب میشه وچندتا مقام استانی میاره میشن صاحبش همش چشم و هم چشمی و رقابت کاذب ک ریشه کشتی رو خراب کرده و ضعیف .

یه سری مربی راس تیم های استان هستند که از زمان آقای درویشی شدن سکان دار و تیم های نونهالان و نوجوانان و جوانان و بزرگسالان همشون سندشون به اسم این دوستان خورده چه نتیجه بگیرند و چه نگیرند هستند از همه انرژی و توان استان استفاده نمیشه از مربیان دیگه از تجربیاتشون تیم کرمانشاه میره 12 میشه تو کشور واقعا باید گریه کرد بخاطر این اتفاقات و بلاهایی که سر استان و کشتی اومده امیدوارم اقای محبی باتدبیر به داد کشتی برسن چون از جنس کشتی هستند.

حرف آخر :

از همه جوانهای شهر و استان میخام مرد باشن و مردانه ورزش کنند که موفق بشن از حاشیه دوری کنند از این تیپ های فشن و عجیب غریب و آبروی کشتی و گوش شکسته هارو نبرن و حرمت قایل بشن.  به تختی و مولا علی اقتدا کنند که نتیجه زحماتشونم بگیرن و برسن به قله های قهرمانی که خستگی هم از تن ما مربی ها و پیشکسوت ها در بره و افتخار کنیم بهشون برای همه جوان ها آرزوی توفیق دارم و سلامتی (یاعلی)

در آخر منم برای این مربی ارزنده و پهلوان شهرمون آرزوی سلامتی دارم انشالله که سایشون روی سر کشتی و شاگردهاشون باشه سالهای سال و یادی میکنم از مربیان قدیم و پایه شهرمان :   آقای حشمت میرزایی(عموحشمت) / آقای سیلمان رحیمی/ آقای یزدان فرزایی / آقای خسروشلانی(عموخسرو) / آقای محسن حسینی/ آقای فریبرزغیبی / آقای علیرضاپیمانفر / آقای پرویز سلیمانپور / آقای سالار احمدی / آقای عباس معیریان / آقای عبدالحمید صحراگرد / آقای ایرج کرمی / آقای اسفندیار زرافشانی و ... 


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
[ شنبه هشتم شهریور 1393 ] [ 12:54 ] [ جواد نجاتی ]

(  ایشالله حسینی  از مربیان  و قهرمانان ارزنده استان کرمانشاه )

متولد 1359 در شهرستان کرمانشاه

ورزش را در سال 70  با رشته جودو شروع کرد و اواخر سال 71 به کشتی روی آورد و کشتی را درسالن نور شاطرآباد زیر نظر مربیان ارزنده استان مرحوم خسرو محمدی و یحی محمدی شروع کرد و درسالیان ورزش خود زیر نظر مربیان خوب دیگری چون آقای غلام اکبری / آقای یزان فرزایی/ آقای پرویزسلیمانپور و برادران محبی ورزش قهرمانی خود را پشت سر گذاشت و سالهای سال برسکوهای قهرمانی استان و کشور و جهان در رده های مختلف درخشید این قهرمان ارزنده و بااخلاق استان از سال 86 در کسوت مربیگری در خدمت ورزش استان است.  روزهای فرد بعد از ظهرها سالن نشات در دو تایم نوجوانان و جوانان با عشق و علاقه مشغول آموزش به همشهری  های خود می باشد.

ایشالله حسینی کارشناس تربیت بدنی و کارشناس ارشدمدیریت و جز قهرمانان و مربیان فهیم و تحصیلکرده است که هم در سنگر ورزش به قله های افتخار رسیده و هم در سنگرعلم ایشان در آموزش و پرورش مشغول می باشند و کارشناس مسئول تربیت بدنی ناحیه دو آموزش پرورش استان کرمانشاه .  

عناوین کسب شده توسط این قهرمان کرمانشاهی :

سالهای سال قهرمان استان کرمانشاه در رده های مختلف

نونهالان : 2 بارقهرمان کشور

نوجوانان: قهرمان کشور و ستاره مسابقات در این دوره (مکان بندرعباس)

جوانان: قهرمان و نایب قهرمان جام شهید ناطق نوری / نفر اول قهرمانی کشور (مکان ابهر) نفر دوم مسابقات امید کشور (مکان مشهد)

بزرگسالان : نفر سوم کشور میزبان کرمانشاه / قهرمان دانشجویان ایران / قهرمان ارتشهای ایران و ...

مسابقات برون مرزی :

جوانان جهان فرانسه چهارم / نوجوانان جهان تهران نفر دوم

و شرکت در چندین جام بین المللی و پوشیدن پیراهن تیم ملی در این جام ها از جمله آکرو پلیس فرانسه جام تفلیس گرجستان و ...

این کشتی گیر فهیم و بااخلاق و ارزنده کرمانشاهی متاسفانه با آسیب دیدگی زانو از رده سنی جوانان ب بزرگسالان آمد و بخاطر بی توجهی مسئولان وقت و نبود امکانات نتوانست در کوران مسابقات و قهرمانی بماند و در اوج جوانی از میادین قهرمانی خداحافظی کرد و یکی از استعداد های ناب استان زود کنار رفت.

 

در آخر مصاحبه ای که با ایشان انجام داده ام میاورم :

هیت خوب و فعال در کرمانشاه:

آقای حسینی: بنظر من دهه 70 و سالهای 76 و 77 اوج کشتی استان بود و در آن زمان مسئول هیت اقای محبی بودن تیم های قدرتمندی در رده های مختلف داشتند و همیشه اسم کرمانشاه زیبنده سکوهای قهرمانی کشور بود و تیم های تحت نظر ایشان خیلی فعال و خوب بود.

بنظرشما چرا کشتی استان اینقدر ضعیف شده و جوانان دهه ب دهه تغییر میکنند:

آقای حسینی: با وجود این همه امکانات و علمی شدن کشتی ولی متاسفانه کشتی در دیار ما کمرنگ و ضعیف شده و درجه اهمیتش خیلی پایین آمده بین مردم و جوانان استان که دلایلی خیلی زیادی هست و دارد!

نمیخام توهین کنم یا کسی بهش بر بخوره ولی غیرت کمرنگ شده و خیلی چیزهای دیگه مهم شده برای جوانان انواع حاشیه هایی ک الان گریبان گیر جوانان خصوصا کشتیگیران استان شده! 

در دهه های گذشته کشتی گیران کشتی براشون زندگی بود همه چی رو روی ورزش و قهرمانی و کسب افتخار برای استان و دیارشون میذاشتن ولی جوانان های الان ...!!!

ایشان به نکات خوب و ارزنده ای اشاره کردند که در ادامه آنها را میخوانید:

آقای حسینی: در استانهایی مثل کرمانشاه ک قشر متوسط و پایین زیادی دارد اکثر کشتیگیران در رده های نونهال و نوجوان و جوانان افتخارات زیادی کسب میکنند ولی به رده های بالا و بزرگسالان میرسند چون پشتوانه ای ندارند نوبت نوبت کنار میروند و مشغول زندگی و ... امیدوارم پیشکسوتان استان یک دل شوند و برادر و دست در دست هم ب داد کشتی استان برسند که در سکون بدی قرار گرفته بزرگانی چون آقا یزدان فرزایی آقای محلوجی آقای جواهری پیش قدم شوند و همه را دور هم جمع کنند و بایک دلی و برادری قدیمی هارو  بیارند و باهم به داد کشتی و جوانان و نوجوانان استان برسند و کشتی کرمانشاه رو دوباره به روزهای اوج خود برسانند و از هیت کشتی و مسئولان استان میخام ک هرطور میتوانند بیشتر ب کشتی پایه توجه کنند و ساپورت مالی کنند رده های سنی نونهالان و نوجوانان را و مربیان خوب و جوان استان رو در این رده ها بکار بگیرند که نونهالان و نوجوانان علمی و با اصول باکشتی آشنا بشند و بتوانند در آینده به کشتی استان خدمت کنند و دوباره نام کرمانشاه رو برسر زبانها بندازند و برقله های افتخار. 

یکی دیگر از خواسته هام از مسئولان کشتی استان اینه استعدادهایی که شناخته میشن در رده های پایه و به عنوان های استانی و کشوری دست پیدا میکنند رو رها نکنند و از کنارشون نگذرند که اینها آینده های کشتی استان هستند.

در آخر یک گلایه از مسئولان استان و چند کلمه ای باجوانان همشهری :

از مسئولان هیت و مسئولان استان در هر مقامی میخوام قهرمان هاشون رو دریابند و نزارن دلشکسته بشن این جوانها!؟ نه فقط تا میتونن ورزش کنند و تو کوران قهرمانی هستند دورو برشون باشن و همین ک کنار بکشن خدانگهدار اکثر قهرمانان ما الان بیکارهستند و کلی مشکلات دارند از مسئولان هیت و مسئولان استان میخوام بفکر آینده این قهرمانان باشند که اگر دغ دغه کار و مسایل مادی نباشه سالهای سال میتوانند برای کرمانشاه افتخار آفرینی کنند کشتیگرانی مثل سعید امیری / احسان امینی / رضا افضلی و ...

وحرف آخرم ب نوجوانان و جوانان همشهری: تا میتونن دور از حاشیه باشند انواع تیپها و مدهایی ک آمده از جنس ما و کشتی و پهلوانی نیستد خیلی مراقب باشند و دل رو بدن به ورزش که انشالله از زحماتشون نتیجه بگیرند و به اوج قله های افتخار برسند و از این داروها و مکمل های عجیب غریب و انواع آمپولهای هورمنی هم دوری کنند که عمر ورزششان را کوتاه میکند و هزاران مشکل براشون پیش میاد و استفاده از این مکمل ها یک قدرت کاذب بهشون میده و باعث رکود کشتی میشه خلاصه اینکه خیلی مراقب باشند.( یا علی )

 

 ( منم در آخر برای این پهلوان ارزنده شهرمان آرزوی

توفیق دارم انشالله ک همیشه پیروز و موفق باشند ... )

 


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
[ پنجشنبه سی ام مرداد 1393 ] [ 21:53 ] [ جواد نجاتی ]

بسم الله الرحمن الرحیم

 خواستم ادامه دلنوشته ها و گلایه هارو بنویسم دیدم نرود میخ آهنین در سنگ هرچی ما داد بزنیم کو گوش شنوا!!!چند وقت پش تو برنامه ورزش استان رئیس محترم هئیت کشتی دعوت بودند و ما یه سری بحثا و مسائل کشتی استان رو از طریق آقای دولتشاهی مجری دلسوز و ورزش دوست این برنامه که واقعا در بحث ورزش استان زحمت میکشند به ایشان انتقال دادیم و رئیس محترم هئیت هم جواب قانع کننده ای ندادند متاسفانه و مثل همیشه نه عملی نه حرکتی که واقعا به درد کشتی استان بخوره ... راستش خودمم حال و هوای نوشتن در این خصوص رو فعلا ندارم ... پس فعلا بیخیال !!!

بعد از رفتن سید جلال مشعشعی و در خواست یکی از دوستان در مورد گذاشتن مطلب در مورد مرحوم غلامحسین بلندی مربی  دلسوز استان باز تصمیم گرفتم این پست روتقدیم کنم به مربیان زحمت کش استان که بدونند ماهمه جوره قدردان زحمات آنها هستیم وهیچ وقت یاد و خاطره اونها و تلاشها یی که بدون هیچ چشم داشتی برای ورزش استان و برای سلامت جسم و روح جوانان انجام  میدهند رو فراموش نکرده ایم و دستشون رومیبوسم ...

 یزدان فرزایی  : درسال۱۳۳۳در شهرقهرمان پرور کرمانشاه متولد گردید و در خانواده ای مذهبی و متدین بزگ شد ایشان در سال 1349درباشگاه تختی  تمرینات خودراشروع کرد و زیر نظر مربیان دلسوزی چون مرحوم غلامحسین بلندی / احمد کوه دره ای / محمود خاوران تمرینات خود راشروع کرد و دیر نپائید گل استعدادش زیر نظر این مربیان دلسوز شکفت و در میان همسالان خود کشتی گیری شایسته و کار آمد گردید یزدان فرزایی درهنگام مسابقات در سرعت عمل و جست و خیز و حملات پیاپی به حرفیان  سبک خاصی داشت وهمیشه کشتی هایش پر جنب و جوش و پرفعالیت و پر امتیاز بود. آقا یزدان فرزایی درسال 1361به دلیل موقعیت جنگ ایران و عراق به جبهه اعزام گردید درمنطقه شلمچه و منطقه عملیاتی کربلای 4 و 5 از مسابقات کناره گیری کرد و به جهاد در راه خدا و میدان مبارزه با نفس و دشمن بعثی مشغول شد و پس از بازگشت از جبهه در سال 1367 فعالیت خود را در کسوت مربیگری در خدمت جوانان و بزرگسالان شهر خویش قرار گرفت وهمیشه شاگردان ایشان از نام آوران و قهرمانان استان و کشور بوده اند درضمن یزدان فرزایی سالهای زیادی را وقف کشتی فرزندان شاهد استان نمود و در بین این عزیزان هم شاگردان خوب و با استعدادی را به کشتی استان تقدیم نمود و تایم تمرینی ایشان همیشه جایگاه جوانان پرتلاش و با استعداد کشتی استان است انشالله که خداوند طول عمر باعزت به این مربی دلسوز و فهیم و تحصیلکرده بدهد که سالیان سال سایه پر مهرش بر سر کشتی استان باشد .

عناین کسب شده توسط آقا یزدان فرزایی تا قبل از اعزام به جبهه حق علیه باطل

1352 قهرمانی جوانان کشور / کشتی آزاد 57کیلو(زنجان) مقام دوم

1353قهرمانی اموزشگاهای کشور/ کشتی آزاد 57کیلوگرم(اصفهان)نفر اول

1354 قهرمانی اموزشگاهای کشور/ کشتی آزاد 57کیلوگرم(کرمانشاه)نفر دوم

1355قهرمانی منطقه ای غرب کشور/ کشتی آزاد 57کیلوگرم(کرمانشاه)نفر دوم

1356انتخابی نیروهای مسلح کشور/ کتی ازاد 62کیلوگرم(تهران)نفر اول

1359قهرمانی بزرگسالان کشور/ کشتی آزاد62کیلو گرم(بروجرد)نفرسوم

1361انتخابی تیم ملی بزرگسالان /کشتی آزاد62کیلوگرم (تهران)نفر دوم

 

حرف آخر :

این پست رو تقدیم میکنم به تمام مربیان گمنام و زحمت کش استان عزیزانی که همه ما گوش شکسته ها مدیونشون هستیم و همیشه گرد بی مهری بر سر و روی مربیان عزیز و دلسوز این استان بوده هم از طرف فدراسیون و هئیت کشتی استان هم از طرف ما شاگردان و هرچه داریم از مرام و معرفت و عشق به مولا علی از این عزیزان داریم درآخر نام چند تا از این عزیزان را میاورم به نمایندگی از تمام مربیان استان و از خدا طول عمر و سلامت را برای همه اونها خواستاریم :

آقای مجتبی شرکائی / آقای حشمت میرزایی(عموحشمت) / آقای سیلمان رحیمی/ آقای خسروشلانی(عموخسرو) / آقای محسن حسینی/ آقای فریبرزغیبی / آقای علیرضاپیمانفر / آقای پرویز سلیمانپور / آقای سالار احمدی / آقای عباس معیریان / عبدالحمید صحراگرد و ...

 


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
[ سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 ] [ 17:6 ] [ جواد نجاتی ]

 بسم الله الرحمن الرحیم 


آقا اسفندیار زرافشانی

فرزند محمد درسال ۱۳۳۴ در کهریز کرمانشاه دیده به جهان گشود . درسن ۱۵ سالگی در

سالن تختی کرمانشاه قدم برتشک کشتی نهاد و زیر نظر مربیان دلسوزی چون : حاج حبیب

الله محلوجی و صادق ایمانی کارخود را اغاز کرد و دیری نپایید که گل استعدادش شکفت و

در سطح استان برتریش به اثبات رسید و هم اوردی نداشت وی علاوه بر مربیان نامبرده تحت

 
تعلیمات و آموزش فریدون کمالی و غلامحسین بلندی و علی اشرف زهتابان نیز قرارگرفت .

 

وی در اولین مسابقه قهرمان کشوریش به جای محمود خاوران دلاور غرب که به علت آسیب

دیدگی از مسابقات قهرمانی کنار گرفته بود به محل مسابقات اعزام گردید . و طی چندین

دوره  پیاپی خوش درخشید و پیوسته زینت بخش سکوی بلند قهرمانی بود.

 

 

عناوین قهرمانی اقا اسفندیار زرافشانی :


در سال ۱۳۵۲ درمسابقات جام تفلیس با بوریس یادایف قهرمان جهان روسی مساوی کرد

۱۳۵۳قهرمانی جوانان کشور ... مشهد ... ۶۲ کیو ... اول ... طلا

۱۵۳قهرمانی کشوربزرگسالان... کرمانشاه ... ۶۲ کیلو ... سوم ... برنز

 ۱۳۵۴قهرمانی کشوربزرگسالان... همدان ... ۶۲ کیلو ... سوم ... برنز

۱۳۵۵ قهرمانی کشوربزرگسالان... تهران ... ۶۲ کیلو ...سوم ... برنز

۱۳۵۶انتخابی تیم ملی به منظور اعزام به المپیک مونترال ... ۶۲ کیلو ... دوم ... ضرب دیدگی

۱۳۵۶ جام تات راس ... لهستان ... ۶۲ کیلو ... اول ... طلا

آقا اسفندیار در سال ۱۳۵۵ که انتخابی مسابقات جهانی لوزان هم بود درحالی که برنده

محسن فره وشی قهرمان جهان و عضو پرو پا قرص تیم ملی را برده بود در دور سوم با یک

باخت در مقابل  فره وحشی آن هم به علت ضرب دیدگی کتف از گسیل شدن به مسابقات

جهانی باز ماند. در سال ۱۳۵۶ به مسابقات لهستان اعزام شد و در این مسابقات با حضور

کشورهایی چون : روس/المان شرقی/المان غربی /بلغارستا/ امریکا / آقا اسفندیار پس از

شش سر کشتی گرفتن در وزن ۶۲کیلو  به مدال طلا دست یافت و چون در این مسابقات بی

آنکه امتیاز منفی داشته باشد و بر همه حریفان با امتیاز عالی و ضربه فنی برنده شده بود به

عنوان فنی ترین کشتیگیر و ستاره آن مسابقات شناخته شد .

آقا اسفندیار که استعدادی ناب و دنیایی از فن و  شجاعت بود شانس  همراه او نبود و بعد از 

کشتی که با فره وحشی گرفت و ضرب خوردگی کتف همان سال ۱۳۵۶ به اجبار از دنیای

قهرمانی کناره گیری کرد تا خطه قهرمان پرور کرمانشاه یک فوق ستاره و یک جوان با

استعداد خود را در همان اول راه از دست بدهد . ولی آقا اسفندیار در کسوت مربیگری در

خدمت همشهری ها و جوانان این خطه در آمد  به طوری که در اثر تلاشهای پیگیر وی دیری

نپایید شاگردانش بیرق افتخار برکف گرقتند به عنوان مثال در سالهای ۶۲/ ۶۳ /۷۲ /۷۳ تیم

های نوجوانان و نونهالان استان کرمانشاه به مقام قهرمانی نخست کشور دست یافتند. در

اینجا می توان بی شک گفت اگر ایران در آتش جنگ با کشور عراق گرفتار نمی شد و چندین

سال وقفه در کار ورزش وبرگزاری مسابقات نمی افتاد تیم های زیر نظر آقا اسفندیار مقام

های بیشتری برای استان به ارمغان می اوردند. آقا اسفندیار از  سال ۱۳۵۸ در کسوت مقدس

مربیگری  درخدمت تیم شهر قرار گرفت و با سعی همیشگی خود در تعلیم دادن واموزش

جوانان کماکان همت گماشته و در خدمت کشتی و جوانان استان عزیزمون کرمانشاه هستند.

در سال ۱۳۶۷ به منظور گذرانیدن یه کلاس یک ماهه مدرسی بین المللی کشتی زیر نظر فیلا

به شهر پیون یانگ  کره شمالی اعزام گردید و در چندین دوره کلاس عالی مربیگری زیر نظر

فیلا شرکت کرده و از مدرسین بین المللی فیلا در کشور ما هستند و در بیشتر استانهای

کشور کلاسهای مختلف مدرسی بین المللی کشتی را به عهده داشته است و دارد  و بیشتر

مربیان  کرمانشاه / همدان/ ایلام / لرستان و ... از شاگردان این مربی و قهرمان ارزنده استان

هستند . آقا اسفندیار قهرمانی تحصیل کرده مطلع به امور تغذیه در ورزش  و دارای مدارج

عالیه از دانشکده علوم ورزشی دانشگاه تهران می باشد . در ضمن ایشان چندین سال

مسئول ورزش بنیاد شهید بوده است و در خدمت خانواده و فرزندان معظم شاهد و ایثار گر 

و در میان فرزندان این خانواده های معظم شاگردانی قهرمان و تحصیل کرده تربیت کرده

است ... و تیم های زیر نظر ایشان در چندین دوره قهرمانی کشور و لیگ قهرمان شده اند ...

آقا اسفندیار سالهای آخر خدمت خود را در آمورش و پرورش سپر ی کرد و سالها مسئول تربیت

بدنی  بودند و خدمات زیادی را به نونهالان و نوجوانان استان دادند و سالنی را در یکی از محروم

ترین مناطق استان به همت ایشان ساخته شد به اسم سالن ورزش نشاط ...

ایشان یک دوره هم  نماینده مردم شورای شهر کرمانشاه هم شدند و خدمات زیادی را به مردم

دیارشون کردند و در اطاق ایشان در شورای شهر به روی تمام مردم خصوصا ورزشکاران باز بود.

 

 ( در آخر برای این قهرمان  ارزنده استان این مربی و استاد برزگ کشتی استان و


کشور آرزوی توفیق طول عمر  و بهروزی دارم ... از اینجا دست ایشان را می بوسم ... )

 

 


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
[ دوشنبه دوازدهم اسفند 1392 ] [ 10:25 ] [ جواد نجاتی ]

بسم الله الرحمن الرحیم

الله مراد زرینی

درسال۱۳۴۲ در محله جلیلی کرمانشاه دیده به جهان گشود وی درسال ۱۳۵۵ درحالی که هنوز محصل بود روی به ورزش کشتی اورد نخستین مربی اش محمود خاوران بود.عناوین کسب شده از مسابقات داخلی توسط الله مراد زرینی :

۱۳۶۱ قهرمانی جوانان کشور... ۶۸ کیلو ... اول ... طلا

۱۳۶۲ قهرمانی کشور بزرگسالان ... ۷۴ کیلو ... اول ... طلا

۱۳۶۳ مسابقات بین المللی ۲۲بهمن ... ۷۴ کیلو ... اول ... طلا

(دراین مسابقات موفق شد فیضی شکر قهرمان اروپا از ترکیه و سرگئی کینایوف قهرمان روسی و محمود کدخدایی چهره استثنایی کشتی ایران را شکست دهد و گردن اویز طلا رو برسینه خود ببیند)

۱۳۶۶ کشتی پهلوانی بی وزن ... کرمان ... دوم ... نقره

 (باوزن ۸۰ کیلودراین مسابقات شرکت کرد وباحریفان ۱۳۰کیلویی وسنگین وزن کشتی های قدری گرفت و فقط درفینال ۳بر۲مقلوب محمدرضا توپچی شد)

الله مراد زرینی ازسال ۱۹۸۳تا ۱۹۸۸ دروزنهای ۷۴ و۸۲ کیلو عضوتیم ملی ایران بود و دراین اوزان دراین پنج سال در هیچ مسابقه ای شکست نخورد و  چهار مدال طلا از مسابقات قهرمانی کشور را تصاحب نمود.

عناوین کسب شده درمسابقات جهانی/المپیک/جام های بین المللی توسط الله مراد زرینی

۱۳۶۰ جهانی جوانان ... کانادا ... ۶۸ کیلو ... (عدم صدور روادید وبازگشت تیم ملی به کشور )

۱۳۶۲ ارتش های جهان ... لیون ... ۷۴ کیلو ... اول ... طلا ... (فرانسه)

۱۹۸۳میلادی جهانی ... کیف ... شوروی ... تحریم مسابقات ازسوی دولت ایران

۱۹۸۴ المپیک لس انجلس ...  تحریم مسابقات المپیک ازسوی دولت ایران

۱۹۸۵ جهانی ... بوداپست ... ۷۴ کیلو ... مصدومیت... (پس ازپیروزی در دور اول به مصاف نامدارترین کشتی گیر حاضر درمسابقات دیویدشولتز قهرمان جهان و المپیک از امریکا رفت دراین مسابقه تایک دقیقه پایان وقت باحساب ۴ بر۲ ازحریف سرشناس خود پیش بود و می رفت که خالق یک شگفتی بزرگ شود که کشتی گیر امریکایی با انجام یک حرکت فول پای راستن زرینی را خلاف جهت کشید که سبب پاره شدن رباط و مینسک زانوی اوشد و زرینی نتوانست به مسابقه ادامه دهد و دست خالی باز گشت با زانویی ضرب خورده کمه پس از بازگشت به تیغ جراحان سپرد)

۱۹۸۶ جهانی ...  تحریم مسابقات ازسوی دولت ایران

۱۹۸۶ المپیک اسیایی ... سئول ... ۷۴ کیلو ... دوم ... نقره ...(کره جنوبی)

۱۹۸۶کاپ بین المللی مدوید ... بوداپست ... ۷۴ کیلو ... سوم ... برنز ...(مجارستان)

درسال ۱۳۶۱به همراه تیم منتخب نیروهای مسلح عازم شهردمشق شد و توانست به مقام

قهرمانی ان تورنمنت بین المللی دست یابد

۱۳۶۷ قهرمانی اسیا ... تهران ... ۸۲ کیلو ... اول ... طلا 

 

(در دوران افتخار و قهرمانی این یل کرمانشاهی هم ضرب خوردگی و هم همراه بودن با جنگ تحمیلی مانع از این شد تا این دلاور ازسکوهای افتخار بیشتری در میادین جهانی و المپیک بالا رود ... برای این قهرمان ارزنده و فرزند خلف دیار بیستون آرزوی سلامتی و طول عمر را از خدا خواستاریم)

 


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
[ دوشنبه ششم شهریور 1391 ] [ 18:44 ] [ جواد نجاتی ]

بسم الله الرحمن الرحیم

باز مجالی پیدا شد و اومدم چند خطی اینجا بیادگار بزارم خواستم باز یه هئیت کشتی و مسئولین استان گیر بدم و بحث های تخصصی که متاسفانه هم وقت تنگه و هم مطلب به درازا  میکشه و قول میدم در پست بعد حسابی مطالب جدید  بزارم و روند دلنامه ها ادامه داشته باشه ...

مطلب اول : در گذشت سید جلال مشعشعی قهرمان ارزنده استان رو تسلیت میگم

 و خلاصه ای زندگی نامه  این پهلوان این فرزند پاک کرمانشاه رو اینجا میارم

(روحش شاد و یادش گرامی و هزاران سلام و صلوات نثار روح پاکش)

سیدجلال در سال ۱۳۳۵در دیار قهرمانان کرمانشاه دیده به جهان گشود پدر و برادر بزرگوارش مشوق اصلی سید در این وادی و ورزش پهلوانی بودند.سیددرسال۱۳۵۴قدم به تشک کشتی نهاد و با تلاش فراوان و به مدد مربیان خوب این دیار غلامحسین بلندی و صادق ایمانی و محمد کاظم محبی کشتی گیری قدر از کار در امد و همواره زینت بخش سکوهای قهرمانی کشور بود. این قهرمان کرمانشاهی پس از افتخارافرینی های زیاد درسال ۱۳۶۳به علت مشقات زندگی از مسابقات قهرمانی کناره گیری گرفت و سالها در سالن شهید دارابی در کسوت مربیگری درخدمت جوانان و ورزش استان بود ... روحش شاد و یادش گرامی

در ادامه گوشه ای عناوین و افتخارت سید جلال مشعشعی را میاورم

۱۳۵۶ قهرمانی جوانان (آزاد)کشور تهران  وزن ۱۰۰ کیلو گرم اول

۱۳۵۸ مسابقا پهلوانی کشور تهران بی وزن دوم نائب پهلوان

۱۳۵۸ جام قهرمانی ۲۲ بهمن(آزاد) تهران ۱۰۰ کیلو گرم اول

۱۳۵۹ قهرمانی بزرگسالان کشور(آزاد)بروجرد ۱۰۰ کیلو گرم اول

۱۳۵۹ جام قهرمانی ۲۲ بهمن(آزاد) تهران ۱۰۰ کیلو گرم اول

۱۳۶۰ کشتی دوجانبه قهرمانی ایران(آزاد)تهران ۱۰۰ کیلو گرم اول

 ۱۳۶۲ انتخابی تیم ملی به منظوراعزام به تفلیس(آزاد)۱۰۰ کیلو گرم سوم

۱۳۶۲ قهرمانی بزرگسالان کشور(آزاد) تهران ۱۰۰ کیلو گرم اول

۱۳۶۳ قهرمانی بزرگسالان کشور(آزاد)سنندج۱۰۰ کیلو گرم اول

۱۳۶۳ جام بین المللی شادروان آقا تختی (آزاد)تهران ۱۰۰ کیلو گرم اول

 

مطلب دوم: قهرمانی و نائیب قهرمانی دو دلاور مرد کرمانشاهی احسان امینی و عرفان

امیری را در مسابقات کشتی قهرمانی بزرگسالان آسیا در وزن ۸۴ و ۹۶ رو به تمام مردم

کرمانشاه تبریک میگم و برای این دلاوران آرزوی توفیق و سلامتی دارم انشالله که رو

 سکوهای جهانی و المپیک بدرخشن و باز نام کرمانشاه رو روی قله های افتخار ببینیم


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
[ یکشنبه یکم خرداد 1390 ] [ 16:56 ] [ جواد نجاتی ]

بسم الله نور

کورش کهریزی

در سال ۱۳۴۸ در کرمانشاه متولد گردید و در سال ۱۳۶۱ در سالن تختی قدم بر تشک کشتی نهاد و باپشت کار خاصی تمرینات خویش را دنبال کرد و تعلیمات مربیان ارزنده ای چون حاج حبیب الله محلوجی/بیژن زرافشانی/برادران محبی و محمود خاوران ....

بقیه در ادامه مطلب


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و سوم فروردین 1389 ] [ 17:59 ] [ جواد نجاتی ]

بسم الله الرحمن الرحیم

اقا بیژن زرافشانی

بیژن زرافشانی فرزند محمد در سال ۱۳۳۱در کهریز کرمانشاه دیده به جهان گشود. این

قهرمان ارزنده در سال۱۳۴۷ درحالی که محصل بود قدم برتشک کشتی نهاد و با تحمل رنج

و مشقات بسیار در روزهای تمرین  هفت کیلومتر راه را به وسیله دوچرخه از کهریز الهیه به

شهر می امد و زیر نظر منوچهر کامروا و اصغر گلنسایی درسالن تختی به تمرین کشتی می

پرداخت . و با همت و پشتکار خود و مربیان دلسوز استان قهرمان پرور کرمانشاه  توانست در

مدتی پرتلاش عضو تیم کشتی ازاد شهر  و سالها سکودار قهرمانی کشور باشد .

برای خوندن ادامه پست یه سرحتما به ادامه مطلب بزن خوندنش خالی از لطف نیست نظر یادت نره

 


موضوعات مرتبط: پهلوانان و یلان قدیم کرمانشاه
ادامه مطلب
[ یکشنبه دهم شهریور 1387 ] [ 12:30 ] [ جواد نجاتی ]
درباره وبلاگ

سلام به همه عاشقان کشتی و بازدیدکنندگان این وبلاگ من جواد یکی از کشتیگیران کرمانشاه و ازعاشقان این رشته باصفا در این وبلاگ به کشتی استان پهلوان پرور کرمانشاه
می پردازم . از پیشینه و قدمت این ورزش در استان . از نامداران این رشته .
از پیشکسوتان این رشته. از جوانان با استعداد کشتی استان ... انشالله که قدمی در راه اعتلای ورزش کشتی در کرمانشاه بردارم که در این چند سال اخیر واقعا کشتیگیران و کشتی دوستان این استان مظلوم واقع شده اند و گرد بی مهری بر سر و روی این رشته مانده است ... از همه دوستان وعلاقه مندان هم که مایل به همکاری هستند می خام منو در این راه سخت کمک کنند با نظراتشون مطالبشون و به هر نحوی که می تونند که انشالله باز رونقی به کشتی استان بدیم و از این سکون رهاش کنیم ... انشالله ... اینم شماره تماس من :